St Paul Yolu – St Paul Trail ( Selge Antik Kenti – Adam Kayalar – Köprüçayı – Yer köprüsü – Tazı Kanyonu ) Doğa Yürüyüşü

St Paul Yolu – St Paul Trail ( Selge Antik Kenti – Adam Kayalar – Köprüçayı – Yer köprüsü – Tazı Kanyonu ) Doğa Yürüyüşü

by
273 273 people viewed this event.

❗ St Paul Yolu – St Paul Trail ( Selge Antik Kenti – Adam Kayalar – Köprüçayı – Yer köprüsü – Tazı Kanyonu ) Doğa Yürüyüşü ❗
❗ Roma Köprüsü ve Büğrüm Köprüsü Gezisi ❗
📌 St Paul Yolu ( St Paul Trail ) Kültür rotası Türkiye’nin işaretli en uzun 2. kültürel doğa yürüyüşü rotasıdır. St Paul Yolu ( St Paul Trail ) yolu Hristiyanlık Dini’nin ilk dönem azizlerinden Aziz Paul’ün de geçtiği yol diye biliniyor ama aslında Selge antik kentine ulaşmak için Pisidyalı tüccarların ve bizim yörüklerin kullandığı bir ticaret olu yani kervan yoludur. Marka için bu ad verilmiştir 😉
📌 Bizde bu yolun geçtiği rotanın bir bölümü olan ( Selge ( Zerk ) Altınkaya Köyü – Adam Kayalar – Köprülü Çayı – Yer köprü – Tazı Kanyonu ) kültürel rotasında 14 kmlik bir doğa yürüyüşü gerçekleştireceğiz.
Etkinliğimizin istikameti Köprülü Kanyon bölgesinin doğal güzellikleridir.
Selge: Pisidya bölgesi nin dağ kentlerinden birisi olup, Toroslar’ın güney yamaçlarında,denizden 1250 metre yükseklikte kurulmuştur.
Adam Kayalar: Kapadokya’daki peribacılarını andıran ilginç kaya oluşumlarıdır.
📌 Doğa yürüyüşümüz Selge Antik Kent ziyaretimizden sonra bölgede bulunan kaya oluşumlarından olan konglomera ( Adam Kayalar ) kaya yapısından kestane ve ardıç ağaçlarının içinden devam eden rota daha son iniş şeklinde irtifa kaybederek köprü çayının vadi tabanını seyreden platforma inilecektir. Köprüçayını yeşil orman örtüsü arasındaki yolculuğumuza tanıklık ettikten sonra, indiğimiz vadi tabanında, doğal bir kaya köprüsü ( Yerköprü ) geçtikten sonra ekibin durumuna göre yürüyüşe devam edilecek yada araçla Tazı Kanyonuna gideceğiz.
🚶🚶 Not : Sadece Lisanslı Sporcular Katılabilir..
☎ İletişim :
✅ ❗ Rehber : Tuncer koç 0539 246 85 23
Klb. Bşk .

✅ Selge Antik Kenti,
Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Altınkaya köyü sınırlarındadır. Toros Dağları’nın güney yamacında yer alan Selge Antik Kenti deniz seviyesinden 1250 metre yüksekte konumlanmıştır. Milattan Önce 2000’li yılların sonlarında yaşanan Dor göçleri sırasında kurulduğu düşünülen Selge Antik Kenti, para basılan ilk şehir olması nedeniyle Antalya ilinin büyük bölümünü kapsayan Pisidia bölgesinin en önemli şehirlerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Basılan paraların üzerinde Estlegiiys ismindeki yerli bir Anadolu kentinin varlığı dikkat çekerken Selge Antik Kenti’nin bu Eurymedon, günümüzdeki ismiyle Köprüçay vadisi, üzerinden Pamfilya şehirleriyle bağlantılı olduğu düşünülmektedir.
📌 Selge Antik Kenti’ni önemli yapıları antik tiyatro, antik yol, su yolu, kemer köprü, garnizon binaları ve böğrüm köprü başta geliyor. Aynı zamanda Selge’de kale surları, giriş kapısı, Agora, mezar alanı olarak geçen Nekropol, Bizans döneminden kalma kilise ve tapınak kalıntıları da ziyaretçilerin görmesi gereken noktalar arasında.
📌 Selge Antik Kenti, coğrafi açıdan oldukça elverişsiz görülen bir yerde kurulmuş olsa da tarihte 20 bin kişiye ulaşabilen antik şehirlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Burayı ziyaret ettiğinizde deniz seviyesinden 1000 metreyi aşkın bir yüksekliğe inşa edilen antik şehrin 9000 kişi kapasiteli bir tiyatrosunun, stadyum, stoa ve gymnasion gibi yapılarının olması sizi hayrete düşürecektir.
❗ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOTLAR : ❗
✅ ❗ Öncelikle bu etkinlik TDF Türkiye Dağcılık Federasyona bağlı tescilli kulübü olan ADDK Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü tarafından gerçekleştirilmektir ve bireysel davranışlardan kaçınalım ADDK kulübüyle geldiğimizi unutmayalım ve grup kurallarına uyalım birlikte hareket edelim …
✅ ❗ İllaki bizleri birilerinin uyarması beklemeyelim Aşşağıda açıklanan tüm kurallara uyalım … ❗
📌 **** Altı lastik tabanlı ( Bot ) doğa yürüyüşü ayakkabısı, varsa tozluklarınızı ve rahat bir sırt çantası taşıyarak doğada güzel bir gün geçireceksiniz.
📌 *** Şapka, güneş kremi, güneş gözlükleri ve uzun kollu tişört ve yedek kıyafet veya ayakkabı almayı unutmayız…
📌 Doğa yürüyüşü esnasında öncü rehber geçilmez, artçı görevliden geride kalınmaz.
📌 Gruptan izinsiz kimse ayrılmaz Özel ihtiyaçlar için yürüyüş liderine bilgi verilmelidir.
📌Yürüyüş esnasında ekibin temposuna uyulur, keyfi davranışlar, durmalar , yavaşlamalar yapılamaz.
📌 Grup düzenini bozucu hareket ve davranışlarda bulunulmaz.
📌 Rehberin izlediği rotanın dışına çıkılmaz ve asla rehber geçilemez
📌 Molalar etkinlik sorumlusunun talimatıyla başlar ve bitirilir. Doğa yürüyüşüne yine ekip olarak başlanır.
📌 Çevrenin kirletilmemesine özen gösterilir Doğaya çöp bırakılmaz.
📌 doğa yürüyüşü esnasında Alkol alınmaz ve Sigara İçilmez.
📌 Etkinlik Sorumlularının uyarı ve talimatlarına kesinlikle uyulur. Lüsumsuz risklere girilmez.
📌 Baton hariç ellerin boş olmasına dikkat edilmelidir. Çevrenin kirletilmemesine özen gösterilir.
📌 Araç tutma sonunu olanlar lütfen önlemini alsın ilaç vs bulundursunlar.
📌Rotamız biraz kondisyonu olan herkes için uygundur orta kolay bir rota sayılır.
📌Öğle yemeği molası yürüyüş esnasında olacaktır yanımıza kumanya şeklinde almamız gerekmektedir.
📌 Ciddi sağlık problemi olanlar lütfen etkinliğimize katılmayınız …
📌 Kulübümüz üyelerine indirim yapılmaktadır.
📌 Etkinliklere katılacak olanlar; isimlerini, etkinlik öncesi Cuma saat 18.00 ye kadar yazdırmalıdır.!
📌 Katılımcılar; rehber ve yöneticilerin uyarılarını dikkate almalıdır. sağlık sorun- larını ilgililere bildirmelidir.
📌 Gereklilik halinde rehber; parkurda değişiklik yapabilir.
📌 Sizin ve bizim sağlığımız ve güzel bir etkinlik için Lütfen Sağlık sorunu olanların, mutlaka doktorlarına danışmaları ve gurup liderine bilgi vermeleri gerekmektedir.
❗ ADDK, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) ye bağlı 07.027.006 / 7-321348 tescil nolu yasal bir dernek olup, faaliyetlerinde kar amacı gütmez. İşler ve etkinlikler gönüllülük esasıyla yürütülür. ADDK Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Dağcılık Federasyonuna bağlı tescilli bir kulübü olup, kar amacı yoktur ücretler paylaşım esasına göre hesaplanıp toplanmaktadır. ❗
✅ ❗ Katılımcılar, doğa sporlarının tehlike ve risklerini bilerek kendi istekleri ile ADDK etkinliklerine katılırlar. Katılımcılar ADDK etkinliği süresi boyunca meydana gelebilecek her hangi bir olumsuzluk durumunda ADDK’ nü veya rehberlerini sorumlu tutmayacağını, ADDK veya rehberleri aleyhinde hiçbir şekilde yasal işlemde bulunamayacaklarını kabul etmiş sayılırlar. Program dahilindeki tüm etkinlikler için bu kurallar.

Ek Detaylar

Rehber - Tuncer Koç

Event registration closed.
 

Tarih ve saat

30-04-2023 @ 08:00 to
30-04-2023 @ 20:30
 

Registration End Date

30-04-2023
 

Event Types

 

Etkinlik Kategorisi

Arkadaşlarınla ​​paylaş