Ören Kanyonu ( Karanlıkiçi ) – Araksa Kaya Mezarları – Tlos Antik Kenti – Tarihi Urluca Köprüsü Doğa Yürüyüşü

Ören Kanyonu ( Karanlıkiçi ) – Araksa Kaya Mezarları – Tlos Antik Kenti – Tarihi Urluca Köprüsü Doğa Yürüyüşü

by
118 118 people viewed this event.

❗ Ören Kanyonu ( Karanlıkiçi ) – Araksa Kaya Mezarları – Tlos Antik Kenti – Tarihi Urluca Köprüsü Doğa Yürüyüşü ❗

🗿 Günün ilk durağı Araksa Kaya Mezarları ve Ören Kanyonu olacaktır ! Kimi yerlerlerini yüzerek, kimi yerlerini ise yürüyerek geçtiğimiz gidiş-geliş toplam 5 kilometrelik bir parkur ve gidiş rotasının sonunda bizleri bekleyen bir mağara bulunmaktadır. Yanınızda su getirmenize gerek yok, kanyondaki tadına doyulmaz buz gibi doğal kaynak suları bizleri bekliyor olacak. Kanyonun En can alıcı noktası ise 2,5 km. sonra, sizi asla pişman etmeyecek Karanlık İçi Mağarası olacaktır.! Yalnızca tek bir noktasından ışık alan ve o ışık süzmelerinin tüm alanı aydınlattığı bir küçük bir mağara oluşumu bekliyor olacaktır. Ören Kanyonundan sonra günü tamamlamak için Tlos antik kent ve kent içinde yer alan tarihi kalıntılar gezilecektir. ve Dönüş yolunda Tarihi Urluca Köprüsünü göreceğiz.
🏞 Öğle yemeği molasından sonra, rotamız Ören Kanyonunda olacaktır. İsteğe göre öğle yemeğimiz için uygun bir tesiste Alabalık veya et ürünlerinden yiyebiliriz.
🚩Bu Etkinlik A Grubu Seyahat Acentası Felsefe Turizm Firması tarafından yapılmaktadır.

🚶 Program :
📅 Hareket tarihi : 16.09.2023 Cumartesi
⏰Hareket saati : 07.00
🚶 Rota : Kolay + Yüzmeli
🚌Hareket Noktaları :
📌 1 – 07.00 : Terra City
📌 2 – 07.10 : Kırcami
📌 3 – 07.15 : Meydan
📌 4 – 07.20 : Büyüksehir Bld
📌 5 – 07.30 : Y. Yıl Samanyolu
📌 6 – 07.40 : Stadyum + Cam Piramit Durağı
📌 7 – 07.45 : Eski İl Sağlık
📌 8 – 07.50 : Türkay Otel
📌 9 – 08.00 : Hurma
☎ İletişim :
Rehber : Tuncer koç 0539 246 85 23
Klb. Bşk.
✅ Tarihi Urluca Köprüsü : Roma döneminde Su kemeri, Selçuklu döneminde köprü olarak kullanılan ve sonraki dönemlerde 1.20 mt. genişletilen 2 kemerli köprü 50 mt. uzunluğunda 4 mt. genişliğinde önemli bir tarihi köprüdür.
✅ Tlos Antik Kenti
📌 Tlos Antik kenti sırtını yasladığı Akdağlar’daki geniş egemenlik alanı ve Ksanthos Vadisi’ne hâkim coğrafi konumu sebebiyle Likya uygarlığının önemli yerleşimlerinden biri olmuş. Tlos antik kenti, 23 kentten oluşan ve tarihteki ilk demokratik birlik kabul edilen Likya Birliği M.Ö 167 yılında kurulduğunda Tlos 3 oy hakkına sahip 6 kentten (Xanthos, Patara, Pınara, Olympos, Myra, Tlos) biridir. Likya Birliği döneminde spor merkezi, Roma döneminde piskoposluk merkezi olarak hizmet veren Tlos Antik Kenti, diğer Likya Uygarlığı Antik Kentleri ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde bulunuyor. M.Ö 14. yüzyıl Hitit belgelerinde Dlawa, Likya yazıtlarında ise Tlawa olarak kayda geçen antik kentin girişindeki akropol, doğaya hakim görüntüsü ile görenleri fazlasıyla etkiler. Yaklaşık 500 metre yüksekliğindeki dik yamaçları ile doğal açıdan korunaklı akropol tepesinin çevresi, Tlos kalesine çıkarken yamaçtaki kayalara oyulmuş tapınak mezarlar dikkat çeker. Bu mezarların en görkemlisi kanatlı at Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği Bellerephontes’e ait mezar anıtıdır. Girişinde iki sütun, üç bölümlü duvar, ortada süslemelerle bezenmiş kapı, iki yandan mezar odasına giden kapılar yapıya ilgiyi daha da artırır. Akropolün eteğinde birkaç oturma sırası, stadyum, hamam, tiyatro ve kilise kalıntıları yer alır. Kalenin altındaki düzlükte dokuz metre genişliğinde Lykia (Likya) duvar kalıntıları bulunmaktadır. Altı kemerli kapısı ayakta olan kent agorasının güneyinde Roma Dönemi surları görülmektedir. Tlos’un ayakta olan önemli yapısı tiyatrosudur. Bununla birlikte stadyum da büyük bir önem arz etmektedir. Tlos, Likya’nın spor kenti olarak da bilinmektedir. Neolitik dönemden Demir çağa kadar kesintisiz devam eden yerleşimin izlerini taşır. Likya’nın en önemli piskoposluk merkezlerinden biridir.
❗ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOTLAR : ❗
✅ ❗ Öncelikle bu etkinlik TDF Türkiye Dağcılık Federasyona bağlı tescilli kulübü olan ADDK Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü tarafından gerçekleştirilmektir ve bireysel davranışlardan kaçınalım ADDK kulübüyle geldiğimizi unutmayalım ve grup kurallarına uyalım birlikte hareket edelim …
✅ ❗ İllaki bizleri birilerinin uyarması beklemeyelim Aşşağıdaki açıklanan tüm kurallara uyalım … ❗
📌 Altı lastik tabanlı ( Bot ) doğa yürüyüşü ayakkabısı, varsa tozluklarınızı ve rahat bir sırt çantası taşıyarak doğada güzel bir gün geçireceksiniz.
📌 Şapka, güneş kremi, güneş gözlükleri ve uzun kollu tişört ve yedek kıyafet veya ayakkabı almayı unutmayız…
📌 Doğa yürüyüşü esnasında öncü rehber geçilmez, artçı görevliden geride kalınmaz.
📌 Gruptan izinsiz kimse ayrılmaz Özel ihtiyaçlar için yürüyüş liderine bilgi verilmelidir.
📌Yürüyüş esnasında ekibin temposuna uyulur, keyfi davranışlar, durmalar , yavaşlamalar yapılamaz.
📌 Grup düzenini bozucu hareket ve davranışlarda bulunulmaz.
📌 Rehberin izlediği rotanın dışına çıkılmaz ve asla rehber geçilemez
📌 Molalar etkinlik sorumlusunun talimatıyla başlar ve bitirilir. Doğa yürüyüşüne yine ekip olarak başlanır.
📌 Çevrenin kirletilmemesine özen gösterilir Doğaya çöp bırakılmaz.
📌 doğa yürüyüşü esnasında Alkol alınmaz ve Sigara İçilmez.
📌 Etkinlik Sorumlularının uyarı ve talimatlarına kesinlikle uyulur. Lüsumsuz risklere girilmez.
📌 Baton hariç ellerin boş olmasına dikkat edilmelidir. Çevrenin kirletilmemesine özen gösterilir.
📌 Araç tutma sonunu olanlar lütfen önlemini alsın ilaç vs bulundursunlar.
📌Rotamız biraz kondisyonu olan herkes için uygundur orta kolay bir rota sayılır.
📌Öğle yemeği molası yürüyüş esnasında olacaktır yanımıza kumanya şeklinde almamız gerekmektedir.
📌 Ciddi sağlık problemi olanlar lütfen etkinliğimize katılmayınız …
📌 Kulübümüz üyelerine indirim yapılmaktadır.
📌 Etkinliklere katılacak olanlar; isimlerini, etkinlik öncesi Cuma saat 18.00 ye kadar yazdırmalıdır.!
📌 Katılımcılar; rehber ve yöneticilerin uyarılarını dikkate almalıdır. sağlık sorunlarını ilgililere bildirmelidir.
📌 Gereklilik halinde rehber; parkurda değişiklik yapabilir.
📌 Sizin ve bizim sağlığımız ve güzel bir etkinlik için Lütfen Sağlık sorunu olanların, mutlaka doktorlarına danışmaları ve gurup liderine bilgi vermeleri gerekmektedir.
❗ ADDK, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) ye bağlı 07.027.006 / 7-321348 tescil nolu yasal bir dernek olup, faaliyetlerinde kar amacı gütmez. İşler ve etkinlikler gönüllülük esasıyla yürütülür. ADDK Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Dağcılık Federasyonuna bağlı tescilli bir kulübü olup, kar amacı yoktur ücretler paylaşım esasına göre hesaplanıp toplanmaktadır. ❗
✅ ❗ Katılımcılar, doğa sporlarının tehlike ve risklerini bilerek kendi istekleri ile ADDK etkinliklerine katılırlar. Katılımcılar ADDK etkinliği süresi boyunca meydana gelebilecek her hangi bir olumsuzluk durumunda ADDK’ nü veya rehberlerini sorumlu tutmayacağını, ADDK veya rehberleri aleyhinde hiçbir şekilde yasal işlemde bulunamayacaklarını kabul etmiş sayılırlar. Program dahilindeki tüm etkinlikler için bu kurallar geçerlidir. her hangi bir olumsuzluk durumunda ADDK’ nü veya rehberlerini sorumlu tutmayacağını, ADDK veya rehberleri aleyhinde hiçbir şekilde yasal işlemde bulunamayacaklarını kabul etmiş sayılırlar. Program dahilindeki tüm etkinlikler için bu kurallar geçerlidir.
🚩Bu Etkinlik A Grubu Seyahat Acentası Felsefe Turizm Firması tarafından yapılmaktadır.

Ek Detaylar

Rehber -

Event registration closed.
 

Tarih ve saat

16-09-2023 @ 07:00 to
16-09-2023 @ 21:30
 

Registration End Date

16-09-2023
 

Event Types

 

Etkinlik Kategorisi

Arkadaşlarınla ​​paylaş