Isauria Yolu ( Bozkır – Zengibar Kalesi – Mavi Kanyon ) Doğa Kampı

Isauria Yolu ( Bozkır – Zengibar Kalesi – Mavi Kanyon ) Doğa Kampı

by
515 515 people viewed this event.

✅ Isauria Yolu ( Bozkır – Zengibar Kalesi – Mavi Kanyon ) Doğa Kampı
Bozkır Zengibar Kalesi ( ISAURİA ) Kampı
📌 Toroslar’ın İç Anadolu bölgesine bakan eteklerinde denizden yüksekliği 1200 m olan Akdeniz iklimi ile Karasal iklimin etkilerini Toros Dağları belirler. Zirveleri temiz havalı, kekik ve çam kokulu, soğuk su kaynaklı yaylalarıyla, Akdeniz bölgesi göçebeleri Bozkır insanının birleşip kaynaştığı yazın dağ turizminin yapıldığı yerlerdir.
📍 Bozkırın M.Ö. adı LEONTOPOLİS (Arslanlar Kenti) dir. İsaura bölgesinde yer alır. Tarih boyunca bu bölge çeşitli kavimlerin yönetiminde kalmıştır. Uzun zaman roma İmparatorluğu sınırları içinde yönetilmiş, M.S. 395 yılında Roma İmparatorluğu ikiye ayrılmış Doğu Roma (Bizans) sınırları için de kalmıştır.
📍 Tınaztepesi Mağarası
📍 Bozkır Şehri Gezisi
📍 Tahin Değirmenleri Gezisi
📍 Bozkır Selçuklu Köprüsü
📍 Zengibar Kalesi ( İsaura Antik Kenti )
📍 Aygırdibi Şelalesi,
📍 Sarıot Gölü
📍 Mavi Boğaz Kanyon Gezisi
📍 Bozkır Yaylaları ve Köyleri

📌 Not : Sadece Lisanslı Sporcular Katılabilir…
🚶 Program :
📌 1. Gün
Tınaztepe Mağarası gezilecek. Tınaztepe mağarasından sonra Çevredeki yaylaları gezdikten sonra Bozkır ilçesine Dere Kasabasına Sorgun mahallesinden eski göç yolunu kullanarak Keklicek yaylasına varacağız. Keklicek yaylası üzerinden Sarıot yaylası, Çat yaylası Sarıot Gölünün kenarından Sığırİnı mağarasını ve Kapıliçi mağarasını göreceğiz ( Kapıliçi mağarasından savaşçı insan kabartması bulunmaktadır.) Sarıot gölünden Aygırdibi şelalesine ulaşacağız ve doğa yürüyüşümüz burada son bulacaktır.
📍 Daha sonra dileyen pansiyonda kalabilir veya talebe göre Aygırdibi Şelalesi Su kaynaklarında Çadır kurup kamp yapacağız. ( 12 km )
📌 2. Gün
Bozkır ilçesinden Ulupınar köyünden Zengibar Kalesinde gezi ve doğa yürüyüşü yapacağız. Zengibar kalesinden sonra Pınarcık mevkisinde yer alan Bozkır Mavi Kanyona gideceğiz. Mavi kanyonun muhteşem manzarasını izleyeceğiz. Daha sonra yol üstünde bulunan yayla ve köylerde küçük molalar şeklinde Akseki üzerinden Antalya ‘ ya döneceğiz. (11 km )

☎ İletişim :
Rehber : Tuncer koç 0539 246 85 23
Klb. Bşk .

✅ Tınaztepe Mağaraları,
Seydişehir, Konya’da yer alan mağaradır. Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin en büyük mağarasıdır. Toplam uzunluğu 22 km, gezilebilen bölümü 1580 metredir. Sonundaki 64 metrelik iniş dışında tamamen yatay özellikte bir mağaradır. Mağara 230 milyon yıl gibi uzun bir süreçte meydana gelmiştir. Mağaranın iç kısımlarında ayrıca taban tavan arası yükseklik farkının 65 metreye çıktığı yerler görülmektedir. Suğla Gölü ve onu besleyen su altı kaynaklarını araştırmak için bölgeye gelmişlerdir. Fası boğazı ve Tınaztepe mağaralarının irtibatlarını keşfetmişler ve buranın yer altı göllerinin 22 km uzunluğunun olduğunu tespit etmişlerdir. En yüksek sıcaklık 36,5 °C en düşük sıcaklık –18,4 °C olarak ölçülmüştür.
✅ Zengibar Kalesi,
İsauria Bölgesi baş kenti; dağlık alanda bulunan ve bu gün “Zengibar Kalesi” olarak bilinen Antik İsaura kentidir.
📍 İsaura, Konya- Bozkır Kara yolunun üzerin de Bozkıra 16 km uzaklık tadır. Bu günkü Zengibar Kale olarak bilinen yerdir. İsaura, 1860 metre yükseklikte hakim bir tepe üzerine kurulmuştur. Sarp uçurumlarla çevrilmiş olan tepe, Konya ve Toroslar ı kontrol altında tuta bilen bir yerdir. Özellikle seçilmiş olan bu dağ tepesi, ayrıca Seydişehir, Karaman, Hadim yörelerini de kontrol altına almaktadır. Bol su kaynaklarının bulunduğu, Toroslar dağ sıralarının, Seydişehir ve Suğla Gölünün, hatta Konyanın bir çok yöre sinin görüle bildiği bu hakim tepe, İsauralı lar tarafından bilinçli olarak seçilmiştir, İsaura antik kentinin planı çıkarılmış bu plan da, kentin bazı önemli yapıları ile Nekropel; lerin yerleri gösterilmiştir.


❗ DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN ÖNEMLİ NOTLAR : ❗
Öncelikle bu etkinlik TDF Türkiye Dağcılık Federasyona bağlı tescilli kulübü olan ADDK Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü tarafından gerçekleştirilmektir ve bireysel davranışlardan kaçınalım ADDK kulübüyle geldiğimizi unutmayalım ve kurallara uyalım …
İllaki bizleri birilerinin uyarması beklemeyelim Aşşagıda açıklanan tüm kurallara uyalım … !!
**** Altı lastik tabanlı doğa ayakkabısı, varsa tozluklarınızı ve rahat bir sırt çantası taşıyarak doğada güzel bir gün geçireceksiniz.
*** Şapka, güneş kremi, güneş gözlükleri ve uzun kollu tişört almayı unutmayız…
📌 Araç tutma sonunu olanlar lütfen önlemini alsın ilaç vs bulundursunlar.
📌Rotamız biraz kondisyonu olan herkes için uygundur orta kolay bir rota sayılır.
📌Öğle yemeği molası yürüyüş esnasında olacaktır yanımıza kumanya şeklinde almamız gerekmektedir.
ADDK, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) ye bağlı 07.027.006 / 7-321348 tescil nolu yasal bir dernek olup, faaliyetlerinde kar amacı gütmez. İşler ve etkinlikler gönüllülük esasıyla yürütülür
* ADDK Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Dağcılık Federasyonuna bağlı tescilli bir kulübü olup, kar amacı yoktur ücretler paylaşım esasına göre hesaplanıp toplanmaktadır.
* Kulübümüz üyelerine indirim yapılmaktadır.
* Etkinliklere katılacak olanlar; isimlerini, etkinlik öncesi Cuma saat 18.00 ye kadar yazdırmalıdır.!
* Katılımcılar; rehber ve yöneticilerin uyarılarını dikkate almalıdır. sağlık sorun- larını ilgililere bildirmelidir.
* Rehberin izlediği rotanın dışına çıkılmaz, izinsiz gruptan ayrılınmaz.
* Etkinlik esnasında öncü rehber geçilmez, artçı rehberden geri kalınmaz.
* Grup düzen ve disiplinini bozan davranışlarda bulunulmaz. Baton hariç ellerin boş olmasına dikkat edilmelidir. Çevrenin kirletilmemesine özen gösterilir.
* Etkinlik süresince SİGARA ve ALKOL kullanılmaz.
* Gereklilik halinde rehber; parkurda değişiklik yapabilir.
* Sizin ve bizim sağlığımız ve güzel bir etkinlik için Lütfen Sağlık sorunu olanların, mutlaka doktorlarına danışmaları ve gurup liderine bilgi vermeleri gerekmektedir.
Katılımcılar, doğa sporlarının tehlike ve risklerini bilerek kendi istekleri ile ADDK etkinliklerine katılırlar. Katılımcılar ADDK etkinliği süresi boyunca meydana gelebilecek her hangi bir olumsuzluk durumunda ADDK’ nü veya rehberlerini sorumlu tutmayacağını, ADDK veya rehberleri aleyhinde hiçbir şekilde yasal işlemde bulunamayacaklarını kabul etmiş sayılırlar. Program dahilindeki tüm etkinlikler için bu kurallar geçerlidir.”

Ek Detaylar

Rehber - Tuncer Koç

Event registration closed.
 

Tarih ve saat

11-05-2024 @ 07:30 to
12-05-2024 @ 21:30
 

Registration End Date

03-05-2024
 

Event Types

 

Etkinlik Kategorisi

Arkadaşlarınla ​​paylaş