KARATAŞ MAĞARASI – KALEMLİK MEVKİİ- PATIRLAR – KURŞUNLU KÖYÜ (Mahallesi) YÜRÜYÜŞÜ

 • Hareket yeri:

  Meltem Camii

 • Tahrı:

  06/11/2016

 • Saat:

  08:00:00

 • Uzunlğu:

  11 Km

 • Rehber:

  M. Ali Şenses

 • Share:

Acıklama

BU ETKİNLİĞİN FOTOGRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ:

KARATAŞ MAĞARASI – KALEMLİK MEVKİİ- PATIRLAR – KURŞUNLU KÖYÜ (Mahallesi) YÜRÜYÜŞÜ

TDF, Türkiye Dağcılık Federasyonundaki seçim nedeniyle ertelemek zorunda kaldığımız Dedegöl Etkinliğimiz yerine; bu hafta yaşadığımız ilin yakın çevresinde bulunan, bölgenin özelliklerini bire bir taşıyan Yeşilkaraman (Asikaraman) – Kurşunlu arasında yürüyoruz.

Merkeze yaklaşık 35. kilometrede bulunan Karataş Mağarası tesislerinde, tamamen doğal ürünlerden oluşan, bişi (pişi), bazlama, boynuz pekmezi vs. gibi tamamen doğal ürün ve malzemelerden oluşan açık büfe kahvaltımızın ardından, isteğe bağlı mağara gezisi, ardından araçlarla ulaşacağımız Kalemlik Mevkiinden yürüyüşümüze başlayacağız.

Düz bir zeminde orman içi yollar ve patikalarda yürüyüp yaklaşık 10-12 kilometre sonunda Kurşunlu Köyü’ (Mahallesi) ne ulaşacağız. Etkinliğimiz sağlık ve yürüme sorunu olmayan herkes için uygundur.

Zamanımız elverirse Kurşunlu Şelalesi yakınlarında mola verilecektir.

Bu etkinliğimize katılacak üye ve misafirlerimizin mutlaka iletişim telefonlarına bildirim yaparak,  kahvaltı etmeden, hareket yerimizde olmalarını bekliyoruz.

Açık büfe doğal kahvaltı 15.- TL, mağara giriş ücreti 5.- TL’dır.

İLETİŞİM :

Fatih Baba                               : 0537 275 9080

Mehmet Ali Şenses           : 0533 392 0873

 

 

Antalya Yeşilkaraman mahallesi:

Daha önceki yıllarda adı,  ASİKARAMAN olarak geçmektedir. ASİ KARAMAN olarak kalmasının sebebi ise;13. yüzyılda Karamanoğulları, Anadolu daki en güçlü aile kabul ediliyordu. Bu yüzden Osmanlı Beyliği onlardan ilk başlarda uzak durmuş, iyice büyüyüp güçlendikten sonra Anadolu daki son beylik olarak Karamanoğullarını kendisine bağlamıştır. Bu güçlü ailenin ilerde sorun çıkarmasını engellemek için, Osmanlı Devleti, Karamanoğlu ailesinden olanları yeni feth edilen Balkan topraklarına, özellikle de Tuna kıyısındaki Bulgar ülkesine sürmüştür.Ancak Asi Karamanda yaşayan aileler Osmanlı imparatorluğuna isyan çıkartarak bölgeden ayrılmamışlardır. Bu yüzdende ismi ASİ KARAMAN olarak kalmıştır. Karamanoğlu Mehmet Bey, Türkçeyi beyliğin resmi dili yaparak bir ilke imza atmıştır. Bölgenin en önemli özelliklerinden bir diğeri ise ; Antalya bölgesine yerleşen İLK TÜRKLER ünvanını almaktadır. Honamlı yörükleri ; göç yolu olarak kullandığı bölgeyi 1930 yıllarında yerleşik hayata geçmek için bölgeye gelmişlerdir. Bu sırada Çoşlu obasına Dede Molla olarak bilinen İbrahim Yıldırım muhtarlık ediyor. Dede Molla dedesinin ismini aldığı ve dini eğitim gördüğü için bu şekilde tanınıyor. Soyadı kanunundan sonra Yıldırım soyadını alıyor. Kendileri de hayvancılıkla uğraşan Asikaramanlılar Çoşlu obasının buraya gelmesinden rahatsız olup Antalya jandarmasına giderek bunlar Serik bölgesinin Yörükleri bizim bölgemizden çıksınlar diyerek şikayet ederler. Bunun üzerine Dede Molla obasının dağınık olduğunu ve toparlanması için jandarmadan 10 gün süre istiyor. Obanın artık bir yerinin olması gerektiği düşüncesinden olsa gerek Serik’den nüfus kaydını getirerek Asikaraman bölgesinden birkaç tapulu arazi alır. 10 gün süre sonunda Jandarma Dede Molla ya neden gitmediğini sorar, Dede Molla nüfüs ve tapu belgelerini göstererek bu bölgeyi iskan yeri olarak seçtiğini söyler. Jandarmada şikayetçi Asikaramanlılara birlikte yaşamaları gerektiğini söyler. 1934 yılında olan bu olaydan sonra Çoşlu obasının hem konargöçerlik hayatı hem de yerleşme hayatı başlamış olur. 1950 yıllarının sonunda yerleşmeler başlar ve bir kısmı Kurşunlu mahallesine bağlı Yörükler mahallesine yerleşir. Diğer kısımları da Antalya’nın değişik yerlerini iskan edinirler. Bu gün Çoşlu obasında konargöçer hayat tamamen bitmiş, seracılık, ticaret, sanayi ve çeşitli iş kollarında çalışarak hayatlarını kazanmaktadırlar.