Eğri Göl Kampı ve Göç Yolu Yürüyüşü / Gündoğmuş

 • Hareket yeri:

  Meltem Camii Adliye Arkası

 • Tahrı:

  08/09/2018

 • Saat:

  08:00:00

 • Uzunlğu:

  12 Km

 • Rehber:

  Tuncer koç

 • Share:

Acıklama

Eğri Göl Kampı ve Göç Yolu Yürüyüşü / Gündoğmuş

* Gündoğmuş - Pınarbaşı - Kuruca Demir Kapı / Göç Yolu Yürüyüşü
* Taşeli Gölleri - Susam Beli Göç Yolu Yürüyüşü

Tarih, Doğa, Fotoğraf, Kamp ve Göç Yolu Doğa Yürüyüşü…

Göçerlerin izini takip ederek onlar gibi göç edip Kamp kuracağız...

ANTALYA - MANAVGAT - ALANYA - GÜNDOĞMUŞ HAREKAT NOKTALI

İLETİŞİM . 
Tuncer koç 0 539 246 8523
Mehmet Özdemir 0 546 941 1444

Yemekli 2 öğün yemek = 160 tl
Yemeksiz 120 tl

NOT : Etkinliğimize katılacak olan arkadaşımız lütfen bir kaç gün öncesinden iletişime geçelim..!

1.Gün 
09 .09.2018 Cumartesi 
Gündoğmuş - Pınarbaşı - Kuruca Demir Kapı / Göç Yolu Yürüyüşü

Yürüyüş parkurumuz Gündoğmuş ilçesi Pınarbaşı mevkisinden başlayarak Gelesandıra yaylası, Kuruca yaylası ve yayladaki eski göçerlerin kullandığı kuyuların yanından Demir kapı göç yolunu yürüyeceğiz. 

**Kuruca yaylasında Kuruca Resturanta da yemeğimizi yeme şansımız olacaktır.
** Kavurma + pilav + salata +çay

Not:Yemekler yöredeki keçi etinden yapılmaktadır..
Kuruca yaylası, rakım 1600m yükseklikte Antalya ya 164 km Gündoğmuş'a 14 km Gelesandıra yaylasına 2 km uzaklıkta, yaylaların merkezi konumunda Karayılan dağı,Gidirise dağı,Karçal dağı ve Deli dağ etrafında kurulu bir ovanın içinde, Kilikya’dan, Roma’ya,oradan Bizans’a ve Selçuklu ’ya ve de Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar İpek yolu görevini görmüş yerlerden biridir. 

Göçerlerin yaylaya giderken ve dönerken toplanma yeridir bu özelliğiyle tampon bölge olma özelliği taşıyan bir yerdir. Göçerler sonbaharda yayladan dönmeye başladı mı burada toplar yükünü, her koyakta dağın eteklerinde bir de yurtları vardır. Şimdileri ise hala her köşede kalıntıları durmaktadır.
Efelerin haraçların toplandığı Demir kapı göç yolundan sonra buz gibi suyu akan Kızıloluk'ta sularımızı yudumladıktan sonra Eğri göle kampımızı atacağız.

Akşam kamp ateşi başında yanımızda getirdiğimiz her türlü yiyecekleri toplu bir şekilde tüketeceğiz

2. gün
09.09.2018 Pazar 
Taşeli Gölleri - Susam Beli Göç Yolu Yürüyüşü

Taşeli platosunda bir çok irili ufaklı göller oluşmaktadır. Bunların başında Eğri göl, Karın göl, Duruca gölü, Küllü Gölü ve Susam gölü gelmektedir. Bu gölleri gördükten sonra Susambeli Göç yolunu yürüyeceğiz.

**Kuruca yaylasında Kuruca Resturanta da yemeğimizi yeme şansımız olacaktır.
** Kavurma + pilav + salata +çay

Rotamız : Akdağ - Ipardı dağı ve Gümüşsayı dağının eteklerinde bulunan göçerlerin kullandığı taş döşemeli kervan yolundan susam gölüne ayrıca bir krater gölü olan Susam gölüne gideceğiz. 

Susambeli' nde eskiden göçerler gecelemek için burayı seçerler ve buradaki hanlarda dinlenirler, sabah olmasına az kala yıldızlara bakılarak yol sürerler ve yola öyle çıkarmış
Bir gün nedeni bilinmez ama burada bir tipi yüzünden bir çok kişi ölmüş ' iki bin e (2000) yakın insanın ve bir o kadar da hayvanların ölümüne sebep olmuş.' Göçerlerin dinlenme mekanı olan hanların burada olduğu söylenmekte, bir tanesinin de yakın bir zamana kadar gelmiş ama sonra bir hiç uğruna yakılarak yok edilmiş.

** Çok farklı bir rota olup görsellik açısının bol olduğu fakat gizli bir bölge olduğu için yöre halkı hariç pek bilinmemektedir **


*** Gündoğmuş taşeli bölgesinin en büyük dağı olan geyik dağı çevresindeki yörük göçleri ve eski tüccarların geçtiği bu bölge bu yönüyle bir çok efsanelere kuçak açmıştır. Geyik dağının çevresinde bir çok göçerlerin mezarları bulunmaktadır.
Geyik ( Giyi )dağının eteklerinde (42 tane) göl ve gölcük bulunmaktadır.
Orta Toroslar'ın tam ortasında, anlatılmaktan çok gidip görünce hayran kalınacak, yaşanılacak yerlerden biri olma özelliği taşıyan yerlerdendir.
Eğri göl 2100 metre yükseklikte yer alır. Derinliği 10 – 12 metre civarındadır. Suyu sert tatlı su sınıfında olup, göl esas olarak kar suları ile beslese de bir kaç tanede kaynak suyla da beslenmektedir. Bir kraker gölü olan EĞRİ GÖL’de bir çok balık türleri bulunmaktadır. 
Orta Toroslar'ın tam ortasında, anlatılmaktan çok gidip görünce hayran kalınacak, yaşanılacak yerlerden biri olma özelliği taşıyan yerlerdendir...
Taşeli platosundaki yaylarının otuyla,çiçekleriyle beslenen koyun ve keçilerin sütü,peyniri,yoğurdu,eti bir başka olup arıların yaptığı bal ise ilaç niteliği taşımaktadır.

Buz gibi suyuyla eğri gölü besleyen sultan pınarının suyu hayat verir Eğri göle ve insanlara ve yaz aylarında Gündoğmuş, Konya, Karaman dan bir kaç günlüğüne veya aylıkta kalarak buraları doldururlar... Eğri göl 6-7 km uzunluğuyla bu bölgenin en uzun gölü olma özelliğini taşır. Çevresi geniş ve yemyeşil çayırlardan, bu çayırlar bir delta gibi yaran kaynak suları gölün bir etrafında damar şeklinde, kanın insanı beslediği gibi gölü beslemektedir. Bir bölümünde de nilüferlerle kaplı olan göl, bir çiçek bahçesini anımsatır ve çevresinde bir çok çeşit çiçekler oluşturmaktadır.


NOT: Bu parkur yeni bir parkur olup sadece özel turlar için yapılan bir doğa yürüyüşüdür.