Anadolu Parsı Kaplan Kapanı - Gedeller Orman Yürüyüşü

 • Hareket yeri:

  Meltem Camii

 • Tahrı:

  02/02/2020

 • Saat:

  08:30:00

 • Uzunlğu:

  11 Km

 • Rehber:

  Tuncer koç

 • Share:

Acıklama

Anadolu Parsı Kaplan Kapanı - Gedeller Orman Yürüyüşü 10 Km

Anadolu Parsının yok olmasında, bu kaplan kapanlarıda önemli rol aldı

Roma döneminden günümüze kadar hiç bir özelliğini yitirmeden kalabilmiş kaplan kapanlarını Geçen sene olduğu gibi bu senede siz değerli katılımcılarımızın görmesini ve fotoğraflamasını istedik. Neolitik çağdan beri varlığı bilinen Anadolu Pars sı bilinen son temsilcisi, 1974 Şubat ayında Eskişehir'de görüldü ve vurulmuştur maalesef…

Antalya yakınında, Sarısu, Gökdere Mahallesi yoluyla ulaşılan Gedeller Mevkiinde, Sivridağ eteklerinde bulunan; Dağcıların ilk eğitim yerlerinden biri olan Bahçealtı, Masa Kaya mevkiinde 275 metrede başlayacak etkinliğimiz 875 m. rakıma ulaşılıp, dönülecek yaklaşık 10 km.lik (istenirse 12.5 km. yapılabilir) orta zorlukta bir parkurdur.
Deniz seviyesine 520 mt. yüksekliğinde Sivridağ eteklerinden başlar. Parkur, yürüyüş boyunca her adımda yükselerek 1015 mt.’ye ulaşır. Güneşi çok az gören; orman içinde çeşitli ağaç cinslerinden oluşan bölge, sık bitki örtüsüne de sahiptir. Kaybolma riski yüksek bir bölge olduğundan deneyimli rehberler eşliğinde yürünmesi önemlidir. Sağında Çalbalı Dağı solunda Eşikyelesi Tepesi bulunmaktadır. Arasında kalan boğaz Kaplan Kapanı olarak geçer ve 4 adet kaplan kapanı görmek mümkündür. Anadolu Parsının yok olmasında, bu kaplan kapanlarıda önemli rol aldı

Antalya yerleşiminde eski zamanlarda yaşayan avcı toplumların kaplan avlamakta kullandığı kapanı görmenin yanı sıra bir başka açıdan Antalya nın doyumsuz manzaralarını da fotoğraf laya bileceğiniz, kaçırılmayacak bir yürüyüştür.

Bahçealtında suyun gözünden başlayacak parkurun sağında Çalbalı Dağı solunda Eşikyelesi Tepesi bulunmaktadır. Arasında kalan boğaz Kaplan Kapanı olarak geçer. Orman içinde çeşitli ağaç cinslerinden (Akdeniz Bitki topluluğu, maki, sandal, çalı, çam vs.) oluşan bölge, sık bitki örtüsüne de sahiptir, parkurun tamamı patikadır.

Hareket :02.02.2020 Pazar
Hareket saati: 08.30
Hareket Yeri: Meltem Camii, Adliye yönü, Meltem Adliye binasının arka
tarafından hareket edeceğiz.

İletişim
Rehber: Tuncer koç 0539 246 85 23

Klb. Bşk. : Muharrem Koç 0532 661 56

ADDK, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) ye bağlı 07.027.006 / 7-321348 tescil nolu yasal bir dernek olup, faaliyetlerinde kar amacı gütmez. İşler ve etkinlikler gönüllülük esasıyla yürütülür

* ADDK Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Klubü Dağcılık Federasyonuna bağlı tescilli bir kulübü olup, kar amacı yoktur ücretler paylaşım esasına göre hesaplanıp toplanmaktadır.

* Kulübümüz üyelerine indirim yapılmaktadır.

* Etkinliklere katılacak olanlar; isimlerini, etkinlik öncesi Cuma saat 17.00 ye kadar yazdırmalıdır.!

* Katılımcılar; rehber ve yöneticilerin uyarılarını dikkate almalıdır. sağlık sorun- larını ilgililere bildirmelidir.

* Rehberin izlediği rotanın dışına çıkılmaz, izinsiz gruptan ayrılınmaz.

* Etkinlik esnasında öncü rehber geçilmez, artçı rehberden geri kalınmaz.

* Grup düzen ve disiplinini bozan davranışlarda bulunulmaz. Baton hariç ellerin boş olmasına dikkat edilmelidir. Çevrenin kirletilmemesine özen gösterilir.

* Etkinlik süresince SİGARA ve ALKOL kullanılmaz.

* Gereklilik halinde rehber; parkurda değişiklik yapabilir.

* Sizin ve bizim sağlığımız ve güzel bir etkinlik için Lütfen Sağlık sorunu olanların, mutlaka doktorlarına danışmaları ve gurup liderine bilgi vermeleri gerekmektedir.

Katılımcılar, doğa sporlarının tehlike ve risklerini bilerek kendi istekleri ile ADDK etkinliklerine katılırlar. Katılımcılar ADDK etkinliği süresi boyunca meydana gelebilecek her hangi bir olumsuzluk durumunda ADDK' nü veya rehberlerini sorumlu tutmayacağını, ADDK veya rehberleri aleyhinde hiçbir şekilde yasal işlemde bulunamayacaklarını kabul etmiş sayılırlar. Program dahilindeki tüm etkinlikler için bu kurallar geçerlidir.