Alanya - Konya Göç Kervan Yolu ( Kemer Köprüsü - Güzelbağ )

 • Hareket yeri:

  Meltem Camii Adliye Arkası

 • Tahrı:

  22/12/2019

 • Saat:

  07:30:00

 • Uzunlğu:

  12 Km

 • Rehber:

  Tuncer koç

 • Share:

Acıklama

Doğada Tarihi yollar içinde olmayı bu yollar da akarsular da fotoğraf çekilmeyi ve doğa yürüyüşünü seviyorsanız hiç kaçırmayacağınız bir etkinliktir.
 
Bölgesin en büyük ırmağın aktığı Alara vadisinde bulunana tarihi kervan yolu olarak kullanılan Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubatın Alanya'ya geliş güzergahı olduğuna inanılan ( Alanya Bozkır ) kervan yollunun bir kısmı olan (Güzelbağ - Kemer Köprüsü ) Güzelbağ mezarlığından başlayan rota zaman zaman asfalt yolla birleşse de büyük bir kısmı taş döşemeli patika yolu takip ederek Orta konuş köyünden bulunan Selçuklular zamanından kalma tarihi Kemer köprüsüne ulaşıyor. Göç yolunun bir kısmı asfalt yol, yangın yolu ve 2b arazisi ve zamanın aşındırıcı etkisiyle toprak altında kalsa da insan farkıyla yok edilmiştir. Rota üzerinde bir çok yerde çeşme bulunmaktadır fakat suları kurumuştur. Güzelbağ köyünden başlayan parkur Ortakonuş köyünde bulunan Kemer köprüsünde son bulmaktadır ve bu bölge kamp kurulacak bir çok yer ve işletme bulunmaktadır.
 
Harekat : 22.12.2019 Pazar
Harekat saati: 07.30
Harekat Yeri: Meltem Camii, Adliye yönü, Meltem Adliye binasının arka tarafından hareket edeceğiz.
 
İletişim
Rehber: Tuncer koç 0539 246 85 23
 
Klb. Bşk. : Muharrem Koç 0532 661 56 67
 
* Bu hafta sonu yine çok farklı bir çoğraya gidiyoruz bölgesin en büyük ırmağın aktığı Alara vadisinde tarihi kervan yolu olarakta kullanılan Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubatın Alanya'ya geliş güzergahı olduğuna inanılan ( Alanya Bozkır ) kervan yollunun bir kısmı olan (Güzelbağ - Kemer Köprüsü ) parkurunda yürüyeceğiz..
 
Kemer Köprüsü ve Göç Kervan Yolu :
Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde, Helenistik dönemden kalma bir köprüdür.
 
Ortakonuş köyü ile Güneycik köyü arasındaki göç yolu üzerinde Alara çayına kurulan Kemer Köprüsü bir zamanlar göçerlerin en çok kullandığı köprüler arasındaydı.
Selçuklu döneminde büyük onarım gören göç yollarının Aladdin Keykubat' ın Alanya' yı keşfettikten sonra, Alanya dan başlayan göç yollarını Konya'ya bağlanmaktadır.
 
** Ek olarak vakit yeterse Colybrassus (Ayasofya) antik kentine gezebiliriz.
 
Colybrassus(Ayasofya) antik kent Antalya'ya en uzak noktada olan bir roma şehri ve ayrıca askeri üst olarak kullanılmış.Büyük sutunlar,antik çeşme,mezar taşları,mezar odaları,şehir harabeleri ve bir çok kalıntılar vardır.
En önemli yapısı Kaya mezarı, Kentin girişinde boğazın daraldığı noktada yer almaktadır. Mezar odasına kayaya oyulmuş 18 basamaktan oluşan bir yol ile ulaşılır. Mezar odası tek mekan dan oluşmakta ve içerisinde tek kişilik kline (1) bulunmaktadır. Mezarın dış cephesi basık kemer şeklinde oyulmuş kemerin içi medusa başıyla süslenmiş ve kemerin her iki yanı kartal motifleriyle süslenmiştir
 
ADDK, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) ye bağlı 07.027.006 / 7-321348 tescil nolu yasal bir dernek olup, faaliyetlerinde kar amacı gütmez. İşler ve etkinlikler gönüllülük esasıyla yürütülür.
 
* Etkinliklere katılacak olanlar; isimlerini, etkinlik öncesi Cuma günü saat 17.00 ye kadar yazdırmalıdır.!
 
* Katılımcılar; rehber ve yöneticilerin uyarılarını dikkate almalıdır. sağlık sorun- larını ilgililere bildirmelidir.
 
* Rehberin izlediği rotanın dışına çıkılmaz, izinsiz gruptan ayrılınmaz.
 
* Etkinlik esnasında öncü rehber geçilmez, artçı rehberden geri kalınmaz.
 
* Grup düzen ve disiplinini bozan davranışlarda bulunulmaz. Baton hariç ellerin boş olmasına dikkat edilmelidir. Çevrenin kirletilmemesine özen gösterilir.
 
* Etkinlik süresince SİGARA ve ALKOL kullanılmaz.
 
* Gereklilik halinde rehber; parkurda değişiklikyapabilir.
Katılımcılar, doğa sporlarının tehlike ve risklerini bilerek kendi istekleri ile ADDK etkinliklerine katılırlar. Katılımcılar ADDK etkinliği süresi boyunca meydana gelebilecek her hangi bir olumsuzluk durumunda ADDK' nü veya rehberlerini sorumlu tutmayacağını, ADDK veya rehberleri aleyhinde hiçbir şekilde yasal işlemde bulunamayacaklarını kabul etmiş sayılırlar. Program dahilindeki tüm etkinlikler için bu kurallar geçerlidir