Akseki Sarıhacılar Kervan Yolu Yürüyüşü - Altınbeşik Mağarası

 • Hareket yeri:

  Meltem Camii

 • Tahrı:

  14/09/2019

 • Saat:

  07:00:00

 • Uzunlğu:

  10 Km

 • Rehber:

  Tuncer koç

 • Share:

Acıklama

Akseki - Sarıhacılar Köyü Kervan Yolu Doğa Yürüyüşünden Altınbeşik Mağarası‘na Doğa Aktivitesi

Hareket : 14.09.2019 Cumartesi
Harekat saati: 07.00
Harekat Yeri: Meltem Camii, Adliye yönü, Meltem Adliye binasının arka tarafından hareket edeceğiz.

İletişim
İletişim : Tuncer koç 0539 246 85 23

Klb. Bşk. : Muharrem Koç 0532 661 56 67AÇIKLAMALAR :
* Tarihi Kervan Yolu Yürüyüşü ( 8 km )
* Düğmeli Evler
* Ahşap Cami
* Altınbeşik Mağarası

Akseki Sarıhacılar köyü taş döşemeli tarihi kervan yolunda 8 km lik bir doğa yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Sarıhacılar köyündeki düğmeli evlerde bolca vakit geçirdikten sonra Altınbeşik Mağarası‘na gideceğiz. Altınbeşik mağarası, tekne ile girilen zemini göl olan bir mağara. Suyu buz gibi ve 54 metre derinliğindedir.

Bu hafta sonu Akseki bölgesinde kültürel doğa yürüyüşü yapacağız.
"Akseki - Sarıhacılar Tarihi Kervan Göç Yolu" yürüyüş

SARIHACILAR KÖYÜ
Sarıhacılar Köyü tarihi İpek Yolu'nun Alanya - Konya etabı üzerinde yer alır. Yöreye özgün düğmeli evleri ve günümüze kadar bozulmadan gelen antik yolları ile önemli bir kültür, alternatif turizm merkezi olmuştur. Bu bölgede günümüze kadar bozulmadan ulaşan bu yolların antik dönemde Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde Kervan ve Göç yolu olarak kullanıldığı belirtilmiştir.
Akseki İlçesi girişinde başlangıç noktası yer alan "Akseki - Sarıhacılar Tarihi Kervan Göç Yolu" yürüyüş yolunun bu etabı 3650 metredir. Yolun Sarıhacılar - Belenalan arasında kalan etabı yürüyüş yolu işaretlenmiştir ve yürüyüşler yapılmaktadır.
Yaklaşık 800 yıllık bir tarihe sahip olan köyün İpek Yolunu korumak için yapılan bekçi evlerinin çoğalması ile oluştuğu, 1800 lü yıllarda 170 haneye sahip olduğu bilinmektedir. Sarıhacılar Köyü'nün 400 yıllık tarihi camisi (açık bulma imkanınız olursa) iç süslemeleri, tahta oymaları ile meşhur. Akseki-İbradı Havzasında görülen ve bu köyde de cami dahil tüm yapıların ortak özelliği düğmeli evler bölgeye özgüdür.
Sarıhacılar Köyü Konya-Manavgat Karayolundan 2,5 km içeride yer almaktadır. 2017 Yaz aylarında yolu yenilenmiştir. Sarıhacılar Köyü'ne Akseki 8 km, Alanya 105 km, Antalya 146 km, Manavgat ise 72 km uzaklıktadır. Konya-Manavgat Karayolundan Akseki 4 km, Belenalan Köyü 1,5 km içeridedir.

ORMANA
Toros dağlarının çok keşfedilmemiş bir yerleşimdir.
Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı bu köy tarihi yığma taştan inşa edilmiş evleri ve antik yunanlılardan kalma kalıntılardan dolayı tarihi bir köydür.

DÜĞMELİ EVLER
ORMANA’da 300 den fazla tarihi ve herhangi harç veya çimento gibi malzeme kullanmadan yapılmış evler, katran ağacından monte edilmiş iskeletiyle yıllara meydan okuyor.
Köyde evlerin tarihi silueti neredeyse bütünüyle korunmuş, 2012 nin nisan ayında Çekül Vakfının TARİHİ KENTLER BİRLİĞİNE üyeliği kabul görüp bu köyün doğal güzelliği ve tarih kokan her köşesi bir kez daha tescillenmiştir.

Altınbeşik Mağarası, Antalya - Konya kervansaray yolu ve Tol Han kalıntıları, Eynif Ovası ve vahşi Yılkı atları, Erymna Antik Kenti, Düğmeli Evler, Çiriş bitkisi, ince kabuklu Çavuş üzümü, Kardelen çiçeği, Kuzugöbeği mantarı, Ormana Dokuması ve Torosların Karadağ bölgesi Ormana’nın trekking ve kültür Turizm’i için ideal bir yer olmasını mümkündür.

Antalya mızın cennet köşesi dünyanın en büyük 3’üncü yeraltı gölü olan Altın beşik Mağarasını da ziyaret ederek günü tamamlayacağız...

ADDK, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) ye bağlı 07.027.006 / 7-321348 tescil nolu yasal bir dernek olup, faaliyetlerinde kar amacı gütmez. İşler ve etkinlikler gönüllülük esasıyla yürütülür

* ADDK Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Dağcılık Federasyonuna bağlı tescilli bir kulübü olup, kar amacı yoktur ücretler paylaşım esasına göre hesaplanıp toplanmaktadır.

* Etkinliklere katılacak olanlar; isimlerini, etkinlik öncesi Cuma saat 16.00 ye kadar yazdırmalıdır.!

* Katılımcılar; rehber ve yöneticilerin uyarılarını dikkate almalıdır. sağlık sorun- larını ilgililere bildirmelidir.

* Rehberin izlediği rotanın dışına çıkılmaz, izinsiz gruptan ayrılınmaz.

* Etkinlik esnasında öncü rehber geçilmez, artçı rehberden geri kalınmaz.

* Grup düzen ve disiplinini bozan davranışlarda bulunulmaz. Baton hariç ellerin boş olmasına dikkat edilmelidir. Çevrenin kirletilmemesine özen gösterilir.

* Etkinlik süresince SİGARA ve ALKOL kullanılmaz.

* Gereklilik halinde rehber; parkurda değişiklik yapabilir.

* Sizin ve bizim sağlığımız ve güzel bir etkinlik için Lütfen Sağlık sorunu olanların, mutlaka doktorlarına danışmaları ve gurup liderine bilgi vermeleri gerekmektedir.

Katılımcılar, doğa sporlarının tehlike ve risklerini bilerek kendi istekleri ile ADDK etkinliklerine katılırlar. Katılımcılar ADDK etkinliği süresi boyunca meydana gelebilecek her hangi bir olumsuzluk durumunda ADDK' nü veya rehberlerini sorumlu tutmayacağını, ADDK veya rehberleri aleyhinde hiçbir şekilde yasal işlemde bulunamayacaklarını kabul etmiş sayılırlar. Program dahilindeki tüm etkinlikler için bu kurallar geçerlidir