DAĞCILIK SPORUNUN SORUNLARI

ANTALYA DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ (ADDK)                                                 GENÇ SPORCULAR YETİŞTİRİYOR. 

            ADDK Dağcılık ve Doğa Sporları kulübü kurucu üyesi Sayın Muharrem Koç ile bir gazetenin yaptığı söyleşi:

            Muharrem Koç’a Genç sporcuların çalışma ortamını sorduk. Oldukça üzüntülü ve dertliydi. Şunları söyledi:

            “Antalya, doğasıyla, kültürü ile dünyan en güzel şehri. Bu şehirde yaşamamız bir şans. Çoğumuzun gidip göremediği bu güzellikleri dağcılar görüp yaşıyor.

            Üyesi olduğum derneğimizin geçen sene 172 lisanslı sporcunun 50 kişisi tırmanma sporunu yapan genç sporcular. Bu çocuklar üst üste 2 sene Samsun ve Nevşehir’de yapılan Türkiye Şampiyonasından dereceler getirdiler. Antalya’dan Türkiye birincisi ve ikincileri çıktı.

            Bu çocukların antrenmanlarını Akdeniz Üniversitesindeki tırmanma duvarında yaptırıyorduk. Bu çocuklar kulüp aidatını ödemezken, Üniversite bu çocuklardan ücret talep etti ve bu çocuklara Tırmanma Duvarını kapattı.

            Bir dahaki sene bu çocuklardan başarı bekleyebilirmiyiz? Antalya’yı tırmamada kimler temsil edecek? Antalya Tırmanmada neden temsilci (sporcu) yollayamaz…

            Bu çocuklar için yöneticilerden duyarlılık bekliyoruz.  Dünyada popileritesi artan bir branş olması yanında, claying tırmanma sporun gençlerde  özgüveni ani karar verme yeteneğini arttırıyor, Yükseklik korkusunu alıyor, Liderlik vasfını öne çıkarıyor.Yani sizin anlayacağınız motor sistemini çalıştırıyor ve gelecek için faydalı gençler yetişmesini sağlıyor. Bu konuya kulak kabartalım.”