Muzkent Delik Deniz Antiochia Antik Kent Doğa Yürüyüşü

 • Hareket yeri:

  Meltem Camii Adliye Arkası

 • Tahrı:

  11/05/2019

 • Saat:

  07:00:00

 • Uzunlğu:

  10 Km

 • Rehber:

  Tuncer koç

 • Share:
Muzkent Delik Deniz Antiochia Antik Kent Doğa Yürüyüşü

Acıklama

Delikdeniz Kral Koyu – Antiochia Ad Cragum
 
Büyükçe bir kaya kütlesinin ortasının açık kalması ile oluşan şirin koya verilen isimdir Delik Deniz.
 
Gazipaşa ilçesinin 20 km doğusunda “Nohut Yeri” olarak bilinen harika bir güzellik tepenin üstüne yayılmış harabeleri ile Antiochia antik kenti bizi karşılar. Dağlık Kilikya bölgesi sınırlarındaki kent adını Komagene Kralı Antiochus’tan almaktadır. Mozaik döşeli havuzu ortaya çıkan en ilginç yapısıdır.
 
Muz bahçeleri
Kentin yanından denize doğru kıvrılan yolun yamaçları tümüyle muz ağaçları ile kaplıdır. Koy boyunca yemyeşil uzayıp giden bahçeler yöre halkının en önemli geçim kaynağıdır.
 
Yolun sonunda Antiochia ad Cragum kalesine çıkan patika ve Delik Deniz’e inen diğer patika bulunur. Öncelikle kaleye tırmanıp yukarıdan müthiş Akdeniz manzarasını muz bahçeli kıyıları ve koyları izleyeceğiz.
 
Delik Deniz
Kaleden indikten sonra Delik Deniz patikasından 200 metre kadar yürüyerek deniz kenarına iniyoruz. Karşımızda bir kaya kütlesi ve ortasında kocaman bir delik

Uyulması Gereken Kurallar

* Etkinliklere katılacak olanlar; isimlerini, etkinlik öncesi gün saat 17.00 ye kadar yazdırmalıdır.

* Katılımcılar; rehber ve yöneticilerin uyarılarını dikkate almalıdır. Yeni katılanlar varsa, sağlık sorun- larını ilgililere bildirmelidir.

* Rehberin izlediği rotanın dışına çıkılmaz, izinsiz gruptan ayrılınmaz.

* Etkinlik esnasında öncü rehber geçilmez, artçı rehberden geri kalınmaz.

* Grup düzen ve disiplinini bozan davranışlarda bulunulmaz. Baton hariç ellerin boş olmasına dikkat edilmelidir. Fotograf ve sair sebeplerle keyfi duraklamalar yapılamaz. Çevrenin kirletilme- mesine özen gösterilir. Taş, kaya parçaları düşmesi vesair doğa olayları nedeniyle rehberi duyabilmek için radyo, MP3 vs. dinlenemez.

* Etkinlik süresince SİGARA ve ALKOL kullanılmaz.

* Gereklilik halinde rehber; parkurda değişiklikyapabilir.

* Hareket yeri Meltem Camii, Adliye yönü olup, saati 08.00 dir. Yol güzargahından bineceklere yer ayırma yapılmaz. Sorumluluk reddi; katılımcılar, doğa sporlarının tehlike ve risklerini bilerek kendi istekleri ile ADDK etkinliklerine katılırlar. Katılımcılar ADDK etkinliği süresi boyunca meydana gelebilecek her hangi bir olumsuzluk durumunda ADDK' nü veya rehberlerini sorumlu tutmayacağını, ADDK veya rehberleri aleyhinde hiçbir şekilde yasal işlemde etmiş sayılırlar. Program dahilindeki tüm etkinlikler için bu kurallar geçerlidir.

Etkinliğe Katıl