23 Nisan Dastaratacağı Dağı Zirve Tırmanışı

 • Hareket yeri:

  Meltem Camii

 • Tahrı:

  23/04/2019

 • Saat:

  08:30:00

 • Uzunlğu:

  10 Km

 • Rehber:

  Tuncer koç

 • Share:
23 Nisan Dastaratacağı Dağı Zirve Tırmanışı

Acıklama

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Dastaratacağı Dağı Zirve Tırmanışı 1568 Mt.

Kızların başörtülerini ( dastar ) bu dağın 900 mt'lik uçurumundan aşağı atarak dilek dilediklerini için bu adı almıştır Bizde bu bölgeye hem doğa yürüyüşü hemde Zirve Tırmanışı Gerçekleştireceğiz.
Yürüyüşümüz Şakayık çiceklerin doğal yayılış alanı olan Elmayanı yaylasından başlayıp İnceeriş dağının yan üstü eteklerinden geçerek Dastaratacağı dağı zirvesine varacağız. Zirvede Çoşkulu bir şekilde Çocuk bayramını kutlayacağız.

Harekat : 23.04.2019 Salı,
Harekat saati: 08.30
Harekat Yeri: Meltem Camii, Adliye yönü, Meltem Adliye binasının arka tarafından hareket edeceğiz.

İletişim
Rehber: Tuncer koç 0539 246 85 23

Klb. Bşk. : Muharrem Koç 0532 661 56 67

Dastaratacağı 1568 Mt. Hisarçandır / Antalya Dastaratacağı 1568 metre yüksekliğinde olup tüm Antalya ve özellikle Beldibi kanyonun üstünde yükselen seyirli bir dağdır. Dastaratacağı dağının 900 m uçurumundan kanyona bakmak içinizi ürpertecek. Bu bölge çobanların diyarıydı eski zamanda çobanlar için kız çocukları bir sermaye olarak görüldüğünden babalar kızlarının evlenmesini istemezlermiş. Bundan dolayı sevdikleriyle kavuşamayan kızlar babaları razı olsun diye, Şaman kültüründen gelen bir gelenekle, eski dilde dastar olan başörtülerini bu dağdan aşağı atarak dilek dilerlermiş. Zamanla bu gelenek unutulup bir dağ adı olarak kalmıştır. Bu olayın anısına uçurumun ucundaki ardıç ağaçını da dilek ağacı olarak seçmişler zamanla çabut, yazma ve nazar boncukları asılmaktadır. Kolay ve zor parkur olmak üzere iki seçenekli bir rotası bulunmaktadır. Biz her ikisini de deneyerek güzel bir zaman geçirdik.

ADDK, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) ye bağlı 07.027.006 / 7-321348 tescil nolu yasal bir dernek olup, faaliyetlerinde kar amacı gütmez. İşler ve etkinlikler gönüllülük esasıyla yürütülür

* ADDK Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Klubü Dağcılık Federasyonuna bağlı tescilli bir kulübü olup, kar amacı yoktur ücretler paylaşım esasına göre hesaplanıp toplanmaktadır.

* Kulübümüz üyelerine indirim yapılmaktadır.

* Etkinliklere katılacak olanlar; isimlerini, etkinlik öncesi pazartesi saat 17.00 ye kadar yazdırmalıdır.!

* Katılımcılar; rehber ve yöneticilerin uyarılarını dikkate almalıdır. sağlık sorun- larını ilgililere bildirmelidir.

* Rehberin izlediği rotanın dışına çıkılmaz, izinsiz gruptan ayrılınmaz.

* Etkinlik esnasında öncü rehber geçilmez, artçı rehberden geri kalınmaz.

* Grup düzen ve disiplinini bozan davranışlarda bulunulmaz. Baton hariç ellerin boş olmasına dikkat edilmelidir. Çevrenin kirletilmemesine özen gösterilir.

* Etkinlik süresince SİGARA ve ALKOL kullanılmaz.

* Gereklilik halinde rehber; parkurda değişiklik yapabilir.

* Sizin ve bizim sağlığımız ve güzel bir etkinlik için Lütfen Sağlık sorunu olanların, mutlaka doktorlarına danışmaları ve gurup liderine bilgi vermeleri gerekmektedir.

Katılımcılar, doğa sporlarının tehlike ve risklerini bilerek kendi istekleri ile ADDK etkinliklerine katılırlar. Katılımcılar ADDK etkinliği süresi boyunca meydana gelebilecek her hangi bir olumsuzluk durumunda ADDK' nü veya rehberlerini sorumlu tutmayacağını, ADDK veya rehberleri aleyhinde hiçbir şekilde yasal işlemde bulunamayacaklarını kabul etmiş sayılırlar. Program dahilindeki tüm etkinlikler için bu kurallar geçerlidir.

Uyulması Gereken Kurallar

* Etkinliklere katılacak olanlar; isimlerini, etkinlik öncesi gün saat 17.00 ye kadar yazdırmalıdır.

* Katılımcılar; rehber ve yöneticilerin uyarılarını dikkate almalıdır. Yeni katılanlar varsa, sağlık sorun- larını ilgililere bildirmelidir.

* Rehberin izlediği rotanın dışına çıkılmaz, izinsiz gruptan ayrılınmaz.

* Etkinlik esnasında öncü rehber geçilmez, artçı rehberden geri kalınmaz.

* Grup düzen ve disiplinini bozan davranışlarda bulunulmaz. Baton hariç ellerin boş olmasına dikkat edilmelidir. Fotograf ve sair sebeplerle keyfi duraklamalar yapılamaz. Çevrenin kirletilme- mesine özen gösterilir. Taş, kaya parçaları düşmesi vesair doğa olayları nedeniyle rehberi duyabilmek için radyo, MP3 vs. dinlenemez.

* Etkinlik süresince SİGARA ve ALKOL kullanılmaz.

* Gereklilik halinde rehber; parkurda değişiklikyapabilir.

* Hareket yeri Meltem Camii, Adliye yönü olup, saati 08.00 dir. Yol güzargahından bineceklere yer ayırma yapılmaz. Sorumluluk reddi; katılımcılar, doğa sporlarının tehlike ve risklerini bilerek kendi istekleri ile ADDK etkinliklerine katılırlar. Katılımcılar ADDK etkinliği süresi boyunca meydana gelebilecek her hangi bir olumsuzluk durumunda ADDK' nü veya rehberlerini sorumlu tutmayacağını, ADDK veya rehberleri aleyhinde hiçbir şekilde yasal işlemde etmiş sayılırlar. Program dahilindeki tüm etkinlikler için bu kurallar geçerlidir.

Etkinliğe Katıl