Kervan Yolları Doğa Yürüyüşü

Kervan Yolları Doğa Yürüyüşü

by
12 12 people viewed this event.
✅ Kervan Yolları Doğa Yürüyüşü 🚩
✅ Antik çağlardan bu yana, Akdeniz’in önemli iki limanı Alanya ve Antalya olmuştur. İpek yolunun geçtiği kervan yolları ise Kayseri ve Konya üzerinden gider. Bu nedenle, Akdeniz Limanlarını İç Anadolu’ya bağlayan ve Toros dağlarını aşan yüzyıllar boyunca kullanılmışlardır. Çağımızda bu yollardan bazıları yeni yol güzergahlarında kaldıklarından bozulmuş olsalar da özellikle Orta Toroslardan geçen kervan yolları, Selçuklular döneminde iyi bir onarım gördüklerinden günümüze kadar sağlam kalmışlardır. Bu turumuzda Likya, St. Paul gibi turistik rotalar üzerinde olmayan ve Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan, çok iyi korunmuş kervan yollarının izinde gidiyoruz.
O dönemde bu bölgede eski Luviler yaşıyordu. Günün birinde onlarda gitmek zorunda kaldı, çünkü Romalılar geliyor. Romalılar geliyor bakıyor ki onların Luviler’in yaptıkları bu kabartmalar çok güzel, onlarda devam ettiriyor. Romalılardan sonra Hristiyanlık dönemi başlıyor. Onlarda bu dağlık bölgede mağaralara kiliseler yapıyorlar. Daha sonra Romalılarda gidiyor Selçuklular geliyor ve Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi. Orada hale yörüklerimiz aynı alanları kullanıyor.
✅ Bu aslında çok güzel bir durum. Biraz daha koruyarak kullanabilsek kültürün devamı böyle sağlanacak. Bu kervan yollarını koruyup gelecek nesillere aktarabilmemiz için bu yolları kullanmamız onarmamız lazımdır. Günümüzde bu işlevi yapabilmek için bu kervan yollarında doğa yürüyüşü yapmamız lazımdır.
✅ 2023 Kervan Yolu Doğa Yürüyüşümüz Tarihleri 29 Nisan – 7 Mayıs 2023
Kervan Yolları Doğa Yürüyüşü 9 Günlük 7 Günlük veya 4 Günlük olarak ta Katılabilirsiniz ve FİYATLARI Kişi katılımcı sayısı Göre etkinlik tarihi yaklaşınca açıklanacaktır.
✅ 2023 Kervan Yolu Tur Tarihleri:
29 Nisan – 7 Mayıs 2023
25 Mayıs – 28 Mayıs 2023
08 Haziran – 11 Haziran 2023
21 Eylül – 24 Eylül 2023
12 Ekim – 21 Ekim 2023
📌 Not : Talebe Göre Tarihler Değişebilir …
✅ 29.04.2023 Cumartesi
📌 1. Gün / Cumartesi / Eynir Ovası ( Soğuk Oluk Yaylası ) – Gembos Ovası ( Başgölcük Yaylası ) – Ormana Düğmeli Evler Doğa Yürüyüşü
📌 Bugün Antik Aspendos’u İç Anadolu’ya bağlayan Eynif Ovası Muratbeli Demirkapı geçti kervan yolunu ve ;
Antik Selge’yi, İç Anadolu’ya bağlayan ve oldukça yüksekten geçen Başgölcük Yaylası kervan yolunda doğa yürüyüşü ;
📌 Çoğunlukla Roma imparatorluk Çağından kalma antik yollardan yürüyerek, Gembos yaylasına varacağız. Buradan Ormana’ya. Akşam yemeği ve konaklama Ormana Düğmeli Evlerde.
Öğle ve akşam yemekleri dahil
Toplam yürüyüş 12 km
✅ 30.04.2023 PAZAR
📌 2. Gün / Pazar / Ürünlü Köyü – Altınbeşik Mağarası- Üzümdere Kanyonu – Gümüşgöze – Kuyucak – Susuzşahap ve Değirmenlik Köyü Turu
📌 Bugün İbradı ve Akseki Köyleri Düğmeli Evlerini ve Altınbeşik mağaralarını geziyoruz. Öğle yemeği Üzümdere ’de yedikten sonra Gümüşgöze , Kuyucak, Susuzşahap ve Değirmenlik köyüne gidip, Yöreye has muhteşem düğmeli evlerini görüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Değirmenlik köyünde
Öğle ve akşam yemekleri dahil
Toplam yürüyüş 8 km
✅ 01.05.2023 Pazartesi
📌 3. Gün / Pazartesi / Gidengelmez Dağları – Susuzşahap ( Ağaçtepe Yaylası ) Tınaztepe Mağaraları Doğa Yürüyüşü
📌 Bugün amacımız, bölgede bulunan karışık ormanları ve sedir ormanlarını içinde Giden gelmez dağlarını dokuz dolanbaç geçitinden aşıp Ağaç tepesi yaylasına ulaşacağız. Ağaçtepe Yaylasından araçla Tınaztepe Mağarasını gezeceğiz
. Akşam yemeği ve konaklama Tınaztepe’de veya Akseki’ de .
Öğle ve akşam yemekleri dahil
Toplam yürüyüş 15 km / 7 saat
✅ 02.05.2023 Salı
📌 4. Gün / Salı / Akseki Kervan Yolları Sarıhacılar – Belenalan – Hüsamettin Köyü Kervan Yolu Doğa Yürüyüşü
📌 Bugün, Alanya’dan gelerek, Güzelsu üzerinden Akseki’ye bağlanan kervan yolunun bir kısmını yürüyeceğiz. Sarıhacılar olmak üzere diğer köylerde bulunan düğmeli evleri göreceğiz.
Akşam yemeği ve konaklama Sarıhacılar Düğmeli evlerinde yada Akseki de.
Toplam yürüyüş 15 km / 8 saat
✅ 03.05.2023 Çarşamba
📌 5. Gün / Çarşamba / Meteor Çukuru – Kayaağıl Obruğu Doğa Yürüyüşü
Bugün Sarıhaliller köyünde bulanan Meteor çukurunu gözlemleyeceğiz. Daha sonra araçla Dikmen köyüne ulaşılacaktır. Dikmen köyünden 4 km’ lik orman patikasını üzerinden Kayaağıl obruğuna çıkış yapılacaktır. Kayaağıl obruğunu gözlemledikten sonra yan tarafında bulunan küçük bir obruk daha göreceğiz. Daha sonra yine aynı rotadan dikmen köyüne iniş yapılacaktır.
Akşam yemeği ve konaklama Dikmen Köyü Düğmeli evlerinde yada Akseki de.
Toplam yürüyüş 10 km / 6 saat
✅ 04.05.2023 Perşembe
📌 6. Gün / Perşembe / Dikmen Köyü Sadıklar – Güzelsu Köyü Kervan Yolu Doğa Yürüyüşü
📌 Bugün, Alanya’dan gelen kervan yolu hattı, Güzelsu üzerinden Akseki’ye bağlanan kervan yolunun devamı olan ikinci bir kısmını yürüyeceğiz. Doğa Yürüyüşümüz Dikmen köyünden taş döşemeli kervan yolunu kullanarak Sadıklar köyüne ulaşılacak. Bu etaptan sonra yer yer sedir, ladin ormanı içinde geçilecektir. Sadıklar köyünden yine devamı olan kervan yolundan Güzelsu köyüne ulaşılacaktır.
📌 Akşam yemeği ve konaklama Güzelsu Köyü Düğmeli evlerinde yada Çaltılıçukur köyünde.
Toplam yürüyüş 15 km / 7 saat
✅ 05.05.2023 Cuma
📌 7. Gün / Cuma / Çaltılıçukur köyü – Sarp Kanyonu Uçansu Şelalesi – Karadere Köyü ( Gedefi Kilise Mağarası ) Doğa Yürüyüşü
📌 Bugün, Bugün, Alanya’dan gelen kervan yolu hattın, Güzelsu üzerinden Akseki’ye bağlanan kervan yolunun devamı olan üçüncü bir kısmını yürüyeceğiz.
Çaltılıkuçurdan başlayan doğa yürüyüşümüz Sarp kanyonuna iniş şeklinde olacaktır. Sarp Kanyonun bir gözü Olan Ucansu şelalesi dinlenme fotoğraf ve yüzme molası vereceğiz. Eskiden Sarp kanyonun da 3,4 tane değirmen bulunduğunu biliyoruz ve buradaki değirmenler den elde edilen unlar diğer köylere hayat vermekteydi. Bizde bu değirmen yolu ve kervan yolunu kullanarak Çaltılıçukur ‘dan Karadere köyüne ulaşacağız. Karadere Köyünde bulunan Gedefi Kilise mağarasına kısa bir yürüyüşten sonra ulaşılacak ve Gedefi Mağarada bulunan freksleri göreceğiz.
Akşam yemeği ve konaklama Çündere şelalesi veya Pembelik köy evlerinde yada Gündoğmuş’ta.
Toplam yürüyüş 15 km / 7 saat
✅ 06.05.2023 Cumartesi
📌 8. Gün / Cumartesi / Çündüre ( Uçansu Şelalesi )
Ortakonuş – Kemer Köprüsü – Kırkdönme Kervan Yolu Doğa Yürüyüşü
📌 Bugün, Alanya’dan gelen kervan yolu hattı Gündoğmuş yaylalarından Konya Bozkır ilçesine giden kervan yolunun günümüze en sağlam kalan yöre halkı tarafından Kırk dönme kervan yolu güzergahında doğa yürüyüşü yapacağız. Alara Çayını geçmek için güzergahın üzerine yapılan Kemer Köprüsünden Kırk dönme kervan yolundan Narağacı köyünden sonra araçla Uçansu ( Çündere ) şelalesi varılacaktır.
Konaklama Yeme içme Gelesandıra Yaylası veya Yenice pazar Gölü yaylasında olacaktır.
✅ 07.05.2023 Pazar
📌 9.Gün / Pazar / Eğrigöl Gezisi ve Gündoğmuş Yaylaları ve Gölleri Kervan Yolları Doğa Yürüyüşü
📌 Sabah transfer ve Antalya havaalanında turumuz bitecek.
Dahildir:
• 9 Günlük Doğa Yürüyüşü Turu
• 8 gece konaklama ve kahvaltı
• 8 öğle yemeği, 8 akşam yemeği ve yemeklerde çay, kahve, içecekler
• Minibüs ile ulaşım ve araçla ilgili tüm masraflar
Notlar:
• Turun başlangıç ve bitiş noktası Antalya Havalimanı ve Yeni Adliye Bina Arkasındaki Otopark .
• Ulaşım bilgileri ( Uçak biletleri tur ücretine dahil değildir )
• Programdaki yürüyüşlerden bazıları uzun olmakla beraber, normal arazi şartlarında yürüyebilen herkesin kolaylıkla yürüyebileceği parkurlardır.
• Tur en az 10 kişinin katılımı ile kesin hareketlidir.
• Dış nedenlerden dolayı ADDK her zaman programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
• Uçak biletleri için arayınız.

Ek Detaylar

Rehber - Tuncer Koç

E-posta : info@addk.org.tr
Whatsapp: +90 539 246 85 23
 

Tarih ve saat

29-04-2023 @ 08:00 to
31-10-2023 @ 20:30
 

Event Types

 

Etkinlik Kategorisi

Arkadaşlarınla ​​paylaş